Pronajmout byt tomu správnému nájemníkovi vyžaduje štěstí a dobrý odhad na charakter lidí.
S utahováním podmínek Českou národní bankou nutných pro získání hypotéčního úvěru se zvyšuje počet zájemců o bydlení v pronájmu.
Komu vlastně pronajímám byt?
Máte za sebou prohlídku bytu s budoucím potenciálním nájemníkem (nebo nájemkyní). První dojem je dobrý, máte pocit, že budoucí nájemník je slušný člověk. Dejte si pozor, abyste neskočili na lep podvodníkovi, lháři a neplatiči. O jeho životním stylu hodně napoví jeho profil na sociálních sítích. Ze sympatického muže se může vyklubat hrubián, který ostatním nájemníkům znepříjemní život, případně z milé dámy prostitutka, která si bude do bytu vodit pánské návštěvy jako na běžícím páse.
Čtěte také: Fňukající pronajímatelé bytů
Nemáte-li odhad na lidi, požádejte známého, aby byl s vámi přítomen na prohlídkách. Zkušení realitní agenti dokáží s vysokou pravděpodobností odhalit špatného nájemníka.
Předávací protokol a fotografie bytu
Než se do vaší nemovitosti nastěhuje nový nájemník, pořiďte si obrazovou dokumentaci. Jasné, čisté a dobře osvětlené fotky mají v případných sporech nedozírnou cenu. Nezbytnou podmínkou je předávací protokol, který se dá rozdělit na dvě části – na technický stav reality a na její vybavení. Popis bytového vybavení spolu s fotografiemi předejte budoucímu nájemci. Předávací protokol zmiňte v nájemní smlouvě.
Čtěte také: Vlastní bydlení jako jistota zázemí
Předávací protokol obsahuje soupis propůjčeného nábytku, vybavení, stav plynového, elektrického nebo vodovodního měřidla. Rozhodně si dejte práci vše dobře zachytit a popsat.
Smlouvu si nechte zpracovat právníkem
Smlouvu k pronájmu bytu si nechte sepsat zkušeným právníkem. Internetovým smlouvám nedůvěřujte, jsou zastaralé a obsahují celou řadu faktických chyb. Vzorové smlouvy k čemukoliv jsou špatné, schůzka s právníkem vyřeší budoucí nepříjemnosti. Rozhodně se vyhněte i smlouvě podomácku sepsané, nemusí obsahovat veškeré náležitosti. V případě sporu s nájemníkem, byste mohli zaplakat.
Čtěte také: Klienti realitních makléřů: Zvrhlík pronajímá byt
Nájemné nižší a dlouhodobě
Získání solventního nájemníka chce čas a jistou míru odhadu na lidi. Dobrým filtrem bonity je stanovení přiměřené výše kauce. Dvou nebo tříměsíční kauce spolehlivě pročistí potenciální nájemníky od těch, kteří nemají dostatek finančních prostředků. Například třetina dospělých lidí v Česku nemá na svém účtu více než deset tisíc korun. Pro stanovení výše nájemného je dobré vycházet z údajů z realitních serverů a porovnat na nich váš byt s těmi v okolí. Nemá moc význam poměřovat měsíční nájem bytu v Praze a třeba v Táboře.
Čtěte také: Jak stanovit výši nájemného
Důraz byste měli klást na dlouhodobý nájemní vztah za cenu nižšího příjmu plynoucí z pronájmu před vyšším nájemným.
Proklepněte si nájemníka
Před podepsáním nájemní smlouvy si prověřte finanční situaci budoucího nájemníka. Použijte k tomu údaje, které si od něho vyžádáte pro sepsání smlouvy. Registry dlužníků a exekucí jsou dostupné na internetu online. Nahlédnout do registru vám nezabere mnoho času. V případě špatné platební morálky budoucího nájemce si ušetříte plno starostí. S problémovou osobu je lepší se do smluvního vztahu nevázat.