reklama

Energetická chudoba je postmoderním rozbřeskem

redakce dne 22. 10. 2021 - 00:00

Ukončení činnosti významného hráče na trhu prodeje elektrické energie plynu je jako procitnutí ze snu. Jaký bude rozbřesk?

Tolik očekávaný a vzývaný blackout přišel, byť v trochu jiné podobě.

Krach libovolně velké společnosti se statisíci zákazníky dokáže řádně pocuchat nervy státu i konkurentů. Stejně tak i zákazníkům využívající konkurenční nabídky.

Na pádu dodavatelů energií lze ilustrovat příklad energetické chudoby. To je stav, kdy lidé topí méně, než kolik by bylo zapotřebí v jejich příbytcích, aby se v nich cítili komfortně. Právě vysoké, několikanásobky dosavadních, záloh, mají na energetickou chudobu vliv. Šetření není z přesvědčení, nýbrž z donucení. Tam, kde si někdo vystačí se svetrem, a nemusí nebo nechce vytápět na příjemnou pokojovou teplotu, budou nemnozí z oněch asi 600 tisíc zákazníků zkrachovalých dodavatelů utilit, úspornější než dosud. Navíc proti své vůli.

Přicházející blackouty

Kromě energetické chudoby má vliv na komfortní život tuzemšťanů i přesun k vyššímu podílu obnovitelných zdrojů energie na celkovém energetickém mixu. Čeká nás budoucnost s častějšími výpadky dodávek elektrické energie na základě nedostatečného zajištění výroby. Dosud nic obvyklého.

I přes nastíněné katastrofické scénáře nebude zřejmě situace tak vážná, aby byla například elektrická energie nedostatkovým zbožím, případně byly zaváděny úsporné dny. Pro domácnosti je zajištění dodávek energie a plynu na prvním místě. Omezování se nevyhne s nejvyšší pravděpodobností podnikatelská aktivita.

Snížení spotřeby každý den

Z uvedeného plyne, že vědomě omezit spotřebu elektrické energie a plynu může každý z nás. Netřeba být k sobě příliš přísní. Pro začátek by mělo stačit odhalit příčiny dosavadního plýtvání a napravit tento stav. Začněte třeba s tím, zda ve vašem bytě zbytečně nesvítíte i tam, kde fyzicky aktuálně nepobýváte. Důsledněji bude potřeba kontrolovat nejrůznější domácí elektrospotřebiče. I pohotovostní režim stand-by spotřebovává elektřinu. Totéž platí o počítačích, které nejeden uživatel nechává běžet ve spánkovém režimu, namísto jejich vypnutí.

Totéž platí o vytápění. Namísto topení na teplotu tílka a trenýrek stačí nastavit termostat na svetr a kalhoty.

Cesta k úsporám, které nebudou silným zásahem do vašeho standardního života, vede po relativně příjemné stezce. Když si uvedené doporučení vezme za své každý, snížení spotřeby je reálné.