Tři jistoty na stáří: Nemovitost, děti a peníze

Řešíte, jak se připravit na stáří? Klíč tkví kromě naspoření určitého balíku peněz i ve vztazích. Spokojeného důchodce poznáte i podle toho, že má kde bydlet a starají se o něj jeho děti, případně vnuci.

Kvalitní nemovitost v osobním vlastnictví je základ. Jestliže se vám ve stáří stane cokoliv, lze po určitou dobu žít i v takové nemovitosti, která je odpojena od energetické sítě, neteče v ní voda a chybí vytápění. V nájemním bytě byste museli ještě řešit nájem, což by v případě absence peněz znamenalo přesun pod most.

Výchova potomků je rovněž důležitá. Pokud své děti vidíte jen v den výplaty důchodu, něco jste v minulosti udělali špatně. Abyste se tomu vyvarovali, mějte se svými potomky dobrý vztah. Buďte na ně přísní, ale zároveň spravedliví. Naučte je, že bez práce nejsou koláče.

Nebudeme si nic namlouvat, ale bez dostatku peněz si spokojený podzim života těžko dopřejete. Na státní penze, ani na tu z druhého důchodového pilíře, příliš nespoléhejte. Myslete na zadní kolečka a odkládejte si alespoň desetinu hrubých příjmů. Čtěte také: Zajištění na stáří

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného