Bankovky

Katalog českých, československých, protektorátních a rakousko-uherskcých bankovek, kterými se platilo na území českých zemích v průběhu času.

Osobnosti na českých bankovkách

České bankovky čerpají z bohaté historie. Zobrazují celou řadu osobností, které mají pro země koruny české mimořádný význam. Jde o spisovatele, politiky, umělce. Zmínit lze dvě klíčové postavy – Karla IV. a Tomáše Garrigue Masaryka.

Pětikorunová nevydaná bankovka

Spisovatel a národní obroditel Josef Jungman měl být na pětikorunové bankovce, jenž měla být vydána v roce 1938. Obsazením Českolovenska německými vojenskými jednotkami a následný vznik Protektorátu Čechy a Morava nebyla tato bankovka nikdy uvedena do oběhu.

50korunová bankovka 1929

Alfons Mucha je autorem i této 50korunové bankovky z roku 1929. Stejně jako na dvacetikorunové bankovce je i na této bankovce zobrazena Muchova dcera Jaroslava. A to na lícní i rubové straně.

Bankovka 1000 korun 1934

Tisícikorunová bankovka vydaná v roce 1934 nesla na rubové straně portrét Františka Palackého. Ten se na bankovky po několika desetiletích opět vrátil. Nyní ho můžete vidět na současných bankovkách téže hodnoty.

Bankovka 1000 korun 1932

Výtvarné zpracování pochází z tisícikorunové bankovky vydané 15. dubna 1919. Na této bankovce není vyobrazen žádná konkrétní osobnost spjatá s českým státem a jeho kulturou nebo politikou.

Stokorunová bankovka 1931

Na stokorunové bankovce z roku 1931 je na rubové straně zobrazen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Za zmínku stojí, že v dnešní době jsou portréty osobností českých dějin na lícní straně.

Staré české bankovky 1918 až 1938

Prohlédněte si staré české bankovky v naší obrazové galerii. Staré peníze v sobě mají zvláštní kouzlo. V současné době můžete shlédnout na desítku bankovek od roku 1918 až do roku 1938. U každé staré bankovky je krátký popis, který informuje o daném platidle.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného