Komu hrozí nezaměstnanost?

Nezaměstnanost se stává strašákem i těch, kterých se bezprostředně netýká. Důvodem je nízký počet nových míst.
 

Aktuální míra nezaměstnanosti k poslednímu lednovému dni letošního roku podle údajů Českého statistického úřadu činila 9,1 procenta. Bez práce bylo v lednu 2012 celkem 534 089 lidí. Od června 2009 se nezaměstnanost drží nad hodnotou osmi procent. Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jan Vejmělka by se nezaměstnanost v letošním roce měla pohybovat okolo 9,3 procenta. Vliv na lednovou nezaměstnanost mají i sezónní práce, které jsou tradičně na podzim ukončovány, aby na jaře opět začaly.

Nárůst nezaměstnanosti způsobila finanční krize, která začala pádem Lehman Brothers v září 2008. Nyní se svět nachází na pokraji druhé hospodářské recese. Stejně je tomu i v České republice. Začínají se tak naplňovat dřívější odhady analytiků a ekonomů, že hospodářská recese bude mít podobu písmena W. Ono písmeno značí recesi se dvěma dny, přičemž zatím není jasné, jaký z těchto propadů bude razantnější.

Z výše uvedeného vyplývá několik vztahů. Prvním z nich je pokles výkonu ekonomiky, která se projevuje zvyšující se nezaměstnaností. Na jedné straně lidé ztrácejí pracovní místa kvůli nízké spotřebě, která se odráží nižší výrobou. Zároveň dochází k omezování firemních investic. Ty vedou k zániku dalších míst, které by jinak nezanikly.

Neznámý strašák

Podle nejčernějších prognóz by nezaměstnanost v letošním roce měla stoupnout až na 14 procent. Jde skutečně o černou předpověď, která se s největší pravděpodobností neuskuteční. Kdyby se však uskutečnila, zvýšil by se počet nezaměstnaných ze současných zhruba 535 tisíc na 855 tisíc. Tak radikální zvýšení nezaměstnanosti by v tuzemské ekonomice způsobil doslova zemětřesení. Nechme však černých předpovědí.

Současná nezaměstnanost, ač nepatří mezi historicky nejvyšší, je pro zaměstnance nebezpečná ještě z jednoho úhlu pohledu. Zatímco před lety, tedy před příchodem finanční krize, připadalo na jedno volné místo několik nezaměstnaných, nyní se tento poměr zvýšil tak, že 12 lidí bez práce bojuje o jednu pracovní pozici. Zaklínadlem se tak jeví tvorba nových pracovních míst, které nepřibývají. Jejich počet se již několik let pohybuje pod 40 tisíci. Zatímco nezaměstnaných je 12krát více. z tohoto úhlu pohledu je tak obava zaměstnanců o pracovní místo oprávněná.

Kdopak půjde z kola ven?

O pracovní místo tak kromě patologických potížistů či málo kvalifikované pracovní síly může přijít i člověk, který vykazuje veškeré znaky kvalitního, spolehlivého a schopného zaměstnance. Nalezení nového pracovního místa je pak podle výše uvedených faktorů o něco složitější, než tomu bylo před několika lety.

Z čeho plyne strach? Největším strašákem lidí je, že nikdo přesně neví, kdy a kdo ztratí práci. Jde o podobnou náhodnost, jakou je umírání. Většina smrtelníků také neví, kdy si pro něj přijde zubatá s kosou.

Tím se zvyšuje nervozita i mezi běžnými zaměstnanci, kteří pracují v sektorech ekonomiky, jenž by recesí mohla být zasažena.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného