Milionem k měsíční rentě pět tisíc korun

Čerpání renty z milionové sumy ve stáří je slušným přilepšením k důchodu. Přinášíme tipy, jak nejlépe a co nejdéle peníze čerpat.
 

Jednoduché pravidlo z finančně-poradenské branže zní, že pro získání doživotní renty ve výši pěti tisíc korun měsíčně je zapotřebí mít k dispozici alespoň jeden milion korun. Budete-li chtít pobírat ve stáří rentu 10 tisíc korun, budete potřebovat miliony dva.

Jiné pravidlo pro dlouhodobé čerpání renty hovoří o čtyřech procentech, které představují předpokládané roční průměrné zhodnocení.

Pro průměrně vydělávajícího člověka je dosažitelné, aby v průběhu svého života dosáhl na milion korun. To jsme ostatně propočítali v celé sérii článků. Naposledy třeby v Milion za 25 let od 1 500 Kč měsíčně.

Renta stojí na jistině a výnosech

Princip získávání renty spočívá na dvou faktorech – jednak na čerpání jistiny a za druhé na výnosu. Je-li výnos čtyři, nebo pět procent, jistina se nečerpá. K dokonalému finančnímu perpetu mobile má tento způsob daleko. Je zapotřebí zohlednit náklady za poplatky, inflaci a daně. Reálné roční zhodnocení o čtyři, pět procent tak znamená ideální vybalancování aktiv mezi náklady a získáním přínosu. Nejde však o dlouhodobě možný způsob.

Reálné je možné získat z investice čistý výnos okolo dvou, tří procent, bez rizika čerpání jistiny.

Získat čtyři nebo pět procent výnosu a zároveň mít zachovánu reálnou hodnotu jistiny není z dlouhodobého pohledu možné. Respektive není vhodné mít velká očekávání. Nejčastěji jde o uvedený mix čerpání jistiny a výnosů.

Čtěte také: Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích

Peníze dál vydělávají

I při čerpání renty jsou peníze dále ve výdělečném módu. Neznamená to, že po přechodu na odpočinek se vaše aktiva přesunou do konzervativních forem zhodnocování. Alespoň ne všechna a ne hned.

Na tento fakt naráží investorské poučky, podle kterých byste měli mít při odchodu na odpočinek přesunuté finanční zdroje z rizikových forem aktiv do těch konzervativních. V praxi to znamená výprodej akciového portfolia a přesun peněz třeba do termínovaných vkladů.

Čtěte také: Čerpání renty

Pro získání výnosu ve výši čtyři, pěti procent bude zapotřebí mít finance v rizikovějších aktivech. Běžná depozita, jako jsou již zmíněné termínované vklady, vám tak vysoký výnos nevygenerují. Rizikovější, chcete-li dynamické, formy investic ve vašem portfoliu budou i v okamžiku, kdy se budete naplno věnovat své penzi.

Nečerpejte rentu za každou cenu

Před samotným čerpáním renty si položte otázku, zda opravdu potřebujete za dané období peníze. Nebudete-li trpět zrovna nouzí, můžete výnos přičíst k jistině a prodloužit dobu, po kterou budete rentu čerpat.

Čtěte také: Kolik milionů korun zajistí slušnou penzi?

Nepřekračujte povolené čerpání

Druhým důležitým bodem je nepřekračování limitu určeného pro pravidelně plynoucí příjem. Nastavíte-li si například tři procenta z celkové jistiny, nezvyšujte ji nahodile. Je to podobné předchozímu bodu.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného