Recenze knihy: Jak žít šťastně na dluh

Na pultech knihkupectví si můžete koupit knihu, která se velice detailně věnuje úvěrům, dluhům a vztahům z nich vyplývající.
 

Začátkem letošního října vydalo nakladatelství Grada Publishing knihu s názvem „Jak žít šťastně na dluh“. Publikace je zaměřena na praktické zodpovězení celé řady otázek, které si pokládají lidé ještě předtím, než si vezmou půjčku.

Informační hodnota knihy je vhodná i pro ty, kteří již nějaký úvěr mají. Speciálně knihu využije každý, komu dluhy přerostly přes hlavu a potřebuje elegantní, rychlé a účinné řešení nastalé situace.

Tradiční obsahová struktura

Autorem knihy je Josef Janda, který je šéfredaktorem a vydavatelem finančního serveru investia.cz. Obsah publikace je strukturován stejně jako v předchozích dvou knihách autora (Spořit nebo investovat? a Zajištění na stáří) a přeneseně odpovídá školní osnově typu úvod, stať a závěr. Čtěte také: Recenze knihy: Spořit nebo investovat?

Typickým úvodem je praktický návod, jak ke knize přistupovat. Je možno ji číst standardně od začátku, anebo si v obsahu vybrat příslušnou pasáž a tu si prostudovat. Titul tak vychází vstříc oběma typům čtení a čtenářů. Přičemž druhý typ, epizodní, je snadnější pro každého, kdo již nějaké povědomí má a potřebuje si rychle setřídit myšlenky.

V jednotlivých kapitolách autor nejdříve seznámí čtenáře se základními pojmy, poté následuje výčet všech typů úvěrů, jež je možné si u nás sjednat. V kapitole Pojištění jsou zmíněny možnosti, jak se vhodně pojistit, aby z pojištění získal každý úplné maximum. Poté následuje zřejmě nejlepší a nejvydatnější část celé knihy kapitola Všechno o zadlužování – příčiny a řešení. Zde se autor doslova a do písmene vyřádil. Celou problematiku spojenou s dluhy vzal pečlivě pod drobnohled a zanalyzoval. Odhalil nejeden palčivý problém, který by mohl nejednoho dlužníka stáhnout do spirály dluhů, upomínek a návštěv exekutora.

Na konci knihy je několik případových studií. V předchozích knihách jich bylo většinou okolo pěti, nyní se musí čtenář spokojit jen se třemi. Jedna z nich je navíc běžnému čtenáři dost vzdálena, neboť je v ní popisována životní situace podnikatele Medarda. Naštěstí není příliš dlouhá, takže jde spíše o oddechovou kapitolku. Naopak zbylé dvě „případovky“ věrněji zachycují běžný život. Byť ta o mladé ženě Zoře se určitým způsobem rovněž vymyká z představ poklidného partnerského soužití.

Srozumitelnost problematiky a čtivost

Největším kladem knihy je její čtivost a srozumitelnost pro každého, pro koho mohou být osobní finance a potažmo úvěry španělskou vesnicí. Čtěte také: Tři knihy o penězích, které byste měli přečíst

Autor podává ryze odborné informace jednoduchou formou, kterou pochopí i laik. Pro poučeného čtenáře jde spíše o oddechové čtení, které neunaví.

V textu nechybí ani veselé příběhy z natáčení, které autor zažil anebo slyšel od svých přátel, kamarádů a známých.

Kniha „Jak žít šťastně na dluh“ je k dostání u kamenných i internetových knihkupců anebo přímo u nakladatele na webové adrese grada.cz.

Recenzi napsala Eva Nachtmannová, redaktorka

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného