reklama

Jak našetřit milion

redakce dne 15. 05. 2018 - 00:00

Našetření milionu korun je cesta, po které se zkusí vydat snad každý dospělý jedinec. Ne každý dojde ke kýženému cíli.

Myslíte si, že na milion nedokážete dosáhnout? Omyl! Důkazem jsou naši čtenáři, kterým jsme k prvnímu milionu dopomohli – inspirací, dobrým doporučením a hlavně touhou nepřestávat ve spoření.

Přesto budeme zlí. Milion korun je pro většinu české populace nedostižný cíl. K jeho našetření vede trnitá a především dlouhá cesta. Kdybyste každý měsíc odložili tisícikorunu, dostanete se k výsledku až za dlouhých 83 let. Přičemž průměrná střední délka života je jen o pár let nižší. Váš ambiciózní plán tak dokončí až vaše děti, případně vnuci. Nezoufejte, na milion se dosáhnout dá. Dobrým výsledkem je pár našich čtenářů, kterým jsme pomohli na jejich cestě.

Čtěte také: Za jak dlouho naspoříte první milion s měsíční úložkou tisíc korun?

Jak si našetřit milion?

Předně musíte vykazovat přebytek ve vašich financích a to ideálně na měsíční bázi. Rozdíl v příjmech a výdajích musí být dostatečně veliký, abyste se vůbec sedmimístné částky dočkali. Doporučujeme nespořit peníze do jednoho finančního produktu, myslete komplexně a zahrňnte do vašeho cíle celý váš finanční majetek. Tímto jednoduchým trikem se dostanete k milionu rozhodně dříve, než kdybyste poctivě odkládali každý měsíc jen a pouze do jednoho nástroje. Třeba do profláknutého spořícího účtu, který se na milionové spoření nehodí.

Našetřili jste milion korun? Není žádný důvod končit. Před vámi stojí další meta – miliony dva!

Čtěte také: Naspořte si během života milion korun na důchod

I když je slovo našetřit spojené se spořením, nebojte se investovat. Respektive byste měli většinu peněz vkládat právě do investičních produktů. Dosáhnete na vyšší výnosy (byť za cenu vyššího rizika) a cesta k milionu bude o něco rychlejší.

Připravte se na situaci, že milion našetříte nejméně za deset let (máte-li lehce nadprůměrné příjmy a běžné výdaje se pohybují do 60 procent příjmů). Elegatně se na milion dostanete za 20 let, ale také za 25 let.

Čtěte také: Milion za 25 let od 1 500 Kč měsíčně

Mám milion, co dál?

Naspořili jste milion korun? Blahopřejeme! Ani teď nekončí vaše pouť v dalším šetření. Na základě různých výzkumů chtějí mít Češi v penzi 1,5 milionu korun. Běh za dalšími 500 tisíci začíná. Nenechte se odradit ani tehdy, kdy jste došli na číslo milionů dvou. Tři jsou více.

Čtěte také: Jak rozdělit milion?

Je-li vám méně než 60 let neměňte investiční strategii. Při překonání šestého křížku zvažte, co budete chtít s penězi dělat a v jakém časovém horizontu. Pakliže opravdu spoříte na důchod, nemusíte ukončovat ani vaše investice. Ve většině doporučeních uvádí, abyste pět až deset před odchodem do penze změnili investiční profil. Jsou-li vaše peníze uloženy i v depozitních produktech, a nejde jen o standardní finanční rezervu, nemusíte nijak radikálně upravovat svůj milionový tah.