Zvýšení důchodů, valorizace důchodu

Zvyšování důchodů probíhá dvěma možnostmi. V přiloženém článku si obě varianty navýšení důchodů probereme.

Valorizace důchodů je stejný pojem jako zvýšení penzí.

Související články:
Zvýšení důchodů v roce 2021
Zvýšení důchodů v roce 2020
Zvýšení důchodů v roce 2019

Navyšování důchodů je detailně popsáno v zákonech č. 155/1995 Sb. a č. 212/2016 Sb. o důchodovém pojištění.

Zvyšování se odvíjí od růstu cen, mezd a inflace. Existuje i druhá možnost, která z růstu penzí dělá citlivé téma. K tomu dochází tehdy, je-li zvyšování důchodů čistým politického rozhodnutím a s ním i spojeným případným populismem.

Růst penzí je citlivé téma, které jde často na vrub politického rozhodnutí, a s ním i spojeného případným populismem.

Jak probíhá zvyšování důchodu

Zvýšení důchodů stanoví prováděcí právní předpis (nařízení vlády); jde-li o zvýšení důchodů v pravidelném termínu, stanoví se zvýšení důchodů do 30. září kalendářního roku, který o jeden rok předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá pravidelný termín zvýšení důchodů a jde-li o zvýšení důchodů v mimořádném termínu, stanoví se zvýšení důchodů do 50 dnů od posledního dne kalendářního měsíce, v němž růst cen dosáhl aspoň pět procent.

Zvýšení důchodu standardní cestou

Standardně jsou důchody zvyšovány prostřednictvím tzv. důchodové valorizace. Ta vychází z nařízení vlády. Pro rok 2018 jde o nařízení vlády č. 343/2017 Sb. V tomto vládním nařízení se upravuje všeobecný vyměřovací základ, přepočítací koeficient a nastavuje první a druhá redukční hranice. V nařízení je též prostor pro výši pozůstalostních důchodů. Rovněž v nařízením naleznete i zvýšení základní a procentní výměry.

Mimořádné navýšení důchodů

Zatímco zvyšování penzí standardní cestou není extrémně závislá na politické objednávce. Naopak mimořádná valorizace je spíše dárkem pro voliče v důchodovém věku. Vládnoucí strany využívají všech dostupných metod, aby se před blížícími volbami připomněly před svými voliči.

Například aktuální nápad předsedy vlády v demisi, že navýší důchody lidem starším 85 let o tisícikorunu se dá považovat za mimořádné navýšení.

Rizika plynoucí ze zvyšování důchodů

Bezhlavé zvyšování penzí má na důchodový systém negativní dopad. Bez návaznosti na zdroje, které se v něm průběžně hromadí může v budoucnosti generovat vysoké schodky. Výnos získaný ze sociálního systému v roce 2017 ve výši necelé miliardy korun nelze považovat za změnu trendu.

Ne v případě, kdy se stát rozhodne jednostranně zvýšit penzi o tisícikorunu měsíčně 195 tisícům seniorům, kterých bylo v Česku ke konci roku 2016 (Aktuální údaje o počtu důchodců ve věku nad 85 let zatím není k dispozici.). Zvýšení o onu tisícikorunu znamená zatížení důchodového systému o 2,347 miliardy korun ročně. Roční náklady na toto zvýšení spolehlivě onu necelou miliardu vymažou a zároveň pošlou do mínusu o dalších opětovně pošlou do mínusu.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného