Jak je to s investováním pro děti?

Odpovídáme našim čtenářům a čtenářkám, kteří nám napsali řadu podnětných dotazů.

Po vydání článku s titulkem Investujeme pro děti nám na redakční e-mail dorazilo několik dotazů. Rádi bychom na ně, byť samozřejmě anonymizovaně s ohledem na pisatele a pisatelky e-mailů, odpověděli prostřednictvím článku. Pisatelům a pisatelům e-mailů jsme odpověděli samostatně. Článek Investujeme pro děti vzbudil u našich laskavých čtenářů a čtenářek mírné pozdvižení. A jsme za něj rádi.

Protežované DPS

Finanční server investia.cz čtu docela dlouhou dobu a všimla jsem si, že občas protežujete jednotlivé finanční produkty. Dlouho jste kvitovali stavební spoření, nyní od něho v článku Investujeme pro děti dáváte ruce pryč. Můžete mi to prosím vysvětlit? Iveta z Prahy

Čtěte také: Spoření pro děti

Od stavebního spoření určitě nedáváme ruce pryč. Pouze není pro dlouhodobé spoření vhodné. Časy, kdy rodiče nastavili cílovou částku v hodnotě jednoho milionu korun a pak léta letoucí spořili a spořili jsou snad pryč. Stavební spoření pro děti je jednou z mnoha variant, ale ne jedinou. Doplňkové penzijní spoření má prostě lepší nastavení – například i z pohledu jeho pozastavení anebo průběžných změn v odkládání finančních částek.

Akcie a fondy

Podobně jsme to schytali i od čtenáře Václava z Jihlavy, kterému v článku chyběla varianta investic do akcií a akciových podílových fondů: Proč se v článku Investujeme pro děti věnujete tolik doplňkovému penzijnímu spoření, a ne třeba fondům a akciím?

Čtěte také: Otevřené podílové fondy

Kombinace přímého nákupu akcií je dobrá v okamžiku, kdy máte pokryté jiné formy investic. Máte-li k dispozici jednotky tisíc korun, je vhodnější použít již zmíněné doplňkové penzijní spoření. V případě pravidelné měsíční úložky ve výši deseti a více tisíc jsou akcie již dobrý řešením. Pro potřeby článku Investujeme pro děti vybrali pravidelnou sumu tří tisíc korun.

Kdy se vyplatí stavební spoření?

Jiřina z Mariánských Lázní se ptala, kdy se vyplatí stavební spoření. Stavebko je ideální tehdy, když potřebujete naspořit dostatečně velkou sumu, obvykle okolo 140 tisíc v šestiletém horizontu, a tu posléze využít na cokoliv. V tomto případě naopak možnosti doplňkového penzijního spoření selhávají. Byť lze v době plnoletosti dítěte vybrat jednu třetinu nainvestované sumy. Stále půjde o jednu třetinu, a nikoliv o výběr celé úložky.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného