Nejvýhodnější spoření pro děti

Jaké zvolit spoření pro děti, aby bylo efektivní a zároveň splnilo daný účel?

Rodiče pro budoucnost svých dětí udělají mnohdy nemožné. Kromě dobrého vychování a kvalitního vzdělání, usnadní potomkům vstup do dospělého života pěkná suma peněz. I nižší stovky tisíc korun mohou ratolestem nebývale pomoci. Poradíme vám, co udělat, abyste naspořili dětem takovou částku, která jim v budoucnu pomůže a vám neudělá ostudu.

Spoření je disciplína

Nedaří se vám ušetřit ani korunu? Potom budete horko těžko spořit svým potomkům. Pakliže máte se spořením zkušenosti a nedělá vám problém odložit každý měsíc menší částku, nacházíte se v dobré výchozí situaci. Spoření je především o disciplíně.

Čtěte také: Kolik a jak spořit potomkům

Prarodiče jako skryté zdroje

Ožehavé téma je požádaní prarodičů o příspěvky na spoření pro jejich vnoučata. Máte-li uvědomělé rodiče, možná se budou chtít částečně angažovat. Rozhodně je do ničeho nenuťte. Především ne tehdy, kdy víte, že rodiče mají hluboko do kapsy a těžko vyžijí s důchodem.

Stavební spoření pro děti

Stálice mezi spořením pro děti je stavební spoření. Nastavením tohoto finančního produktu svádí spořit pravidelně menší částky, zhruba do dvou tisíc korun. Máte-li k dispozici větší sumu peněz, určitě se neomezujte jen stavebkem.

Čtěte také: Akcie a stavební spoření

Nejvýhodnější spoření pro děti není spoření

Chcete-li dětem spořit, vyhněte se tradičním spořícím nástrojům jako jsou spořící účty a termínované vklady. Určitým kompromisem je stavební spoření s odpovídající cílovou částkou. Zajímavé může být i doplňkové penzijní spoření v investičním módu.

Pamatujte, že na prvním místě stojíte vy, na druhém pak teprve vaše děti. Při zajištění myslete především na sebe. Potomci budou mít v dospělosti plno příležitostí, jak se o sebe postarat.

Dobrou volbou může být kombinace stavebního spoření a doplňkového penzijního spoření (DPS). Stavebním spoření akumulujete peníze, u doplňkového penzijního spoření pak získáváte státní příspěvky z uložených částek a kapitálový výnos. To v případě, že u DPS nastavíte dynamickou strategii. Vaše děti budou moci v dospělosti převzít kontrolu nad svým penzijním spořením a dál v něm pokračovat, anebo ho vypovědět. Při druhé možnosti je to škoda.

Startovací byt

Do spoření jde zahrnout i koupě startovacího bytu, které váš potomek jednoho dne bude moci užívat. Máte-li nyní zdroje k nákupu druhého bytu, zauvažujte nad tím. Část z pořizovací ceny lze umořit prostřednictvím jeho pronajímání. Bytem získáte aktivum, které může v daleké budoucnosti ušetřit vašim potomkům nejednu pernou chvilku, kdy budou shánět bydlení.

Čtěte také: Jak na druhý, třetí a další byt?

Investiční portfolio

Vlastním tématem do problematiky spoření pro děti je zřízení investičního portfolia, do kterého budete pravidelně nakupovat cenné papíry, s nejvyšší pravděpodobností akcie. Při odhadované délce investičního horizontu dvou desítek let a s reinvestováním přijatých dividend, můžete naspořit zajímavou sumu. Portfolio tvořené akciemi je možné libovolně uzpůsobovat a měnit podle situace na trhu.

 
Nejčtenější: Důchody 2019 a Důchody 2020 | Důchodový průvodce | V kolika letech můžete jít do důchodu?

Kam dál? Projděte si obsah investia.cz

Přihlaste se k odběru novinek