Jak na závěť
redakce | 20. Říjen 2020 - 0:00Než napíšete závěť, je vhodné si pečlivě promyslet, komu a co odkážete. Samotné sepsání poslední vůle je poté mnohem snazší.
reklama
Často vyslovovaným a skloňovaným pojmem v posledních několika letech je finanční gramotnost. Peníze patří mezi hlavní součásti života lidí. Jejich znalost a zejména pak nakládání s nimi nemusí být pro každého zrovna snadné.
Finanční gramotnost se skládá z několika částí, které se zaměřují na to, jak a kde získávat peníze, jak uchovat jejich hodnotu a jakým způsobem je utratit. Mezi další náležitostí patří rovněž to, co jsou to vlastně peníze a jaká je jejich skutečná hodnota.
Finančně gramotný člověk by si měl umět sestavit osobní rozpočet a ten dodržovat. Rovněž by měl vědět z čeho se skládá peněžní tok a jak ovlivňovat výdaje a příjmy.
Než napíšete závěť, je vhodné si pečlivě promyslet, komu a co odkážete. Samotné sepsání poslední vůle je poté mnohem snazší.
Jak být finančně odolný nejen v době hospodářské recese. Přinášíme novodobé desatero finančně odpovědného člověka.
Přinášíme nejčastější finanční chyby absolventů a mladých lidí, které dělají po ukončení studia a při nástupu do prvního zaměstnání.
S kým je vhodné mluvit o vašich příjmech, spoření, úvěrech? A jakým způsobem nezávazně zjišťovat finanční situaci vašich přátel a známých?
Pečlivým rozdělením finančního majetku získáte přehled, kolik stoprocentních peněz máte a kolik vám jich lítá v investicích.
Konec roku po Vánocích je častým místem pro ukládání si nereálných předsevzetí. Místo radikálních změn od prvního se měňte průběžně.
Mizející peníze jsou častým problémem v osobním i rodinném rozpočtu. Poradíme vám, jak se připravit n většinu běžných nenadálých plateb.
Hloupost vás může vyjít na pár korun za ušlý výnos v bance anebo nemalou sumu při absenci či špatně nastaveném pojištění.
Osudové selhání myšlení jednotlivců i davů. Hoaxům finančního rázu neznalý či málo informovaný jedinec nemá problém uvěřit.
Hitparáda častých finančních prohřešků vůči zásadám přirozené finanční gramotnosti. Náprava není těžká a ještě na ní vyděláte.
Pojištění vkladů v bankách a záložnách dozná několika změn. Zkrátí se doba výplaty a zvýší se limit pro pojištění vkladů.
Do dluhů může zapadnout každý. Někteří lidé mají vyšší šanci, že se zadluží. Častokrát i zbytečně a z vlastní hlouposti.
Pozitivní vztah k penězům se dá vyjádřit různě. Třeba chytrým sjednáním odpovídajících finančních produktů.
Občas se v reklamě objeví nabídka na zajímavě vypadající výnosy. Těmi se bankovní marketéři snaží upoutat pozornost.
Finanční gramotnost se týká i takových detailů, jako je pojištění finančních produktů. Ne každý je pevný v „kramflecích.“
Dvě pětiny Čechů žijí na dluh anebo od výplaty k výplatě. Přitom devět lidí z deseti se považují za finančně odpovědné.
Zacházení s penězi je dovednost, která v životě nezapadne. Rodiče by neměli s kapesným příliš otálet.
Finanční gramotnost je velké téma. Setkávají se s ní děti na školách coby jedním z výukových předmětů. Základ tkví v rodině.
S blížícím se koncem měsíce je na tom Veronika špatně s penězi. Nevychází jí počty a potřebuje si vypůjčit pár tisícikorun.
Smysluplně strávený odpočinek má blahodárný vliv. Neplatí to o penězích. Ty by měly vydělávat i tehdy, když vy máte volno.