reklama

Kolik gramotností znáš, tolikrát jsi člověkem

redakce dne 01. 10. 2021 - 00:00

Číst, psát, počítat. Tak se odlišuje gramotný člověk od negramotného po staletí. Pro současný život a život budoucí je zapotřebí být gramotným mnohem více.

Gramotností je celá řada. My se na finančním serveru investia.cz zabýváme především finanční gramotností. Své místo má i penzijní gramotnost. Kromě toho se nám líbí i zdravotní gramotnost. Abyste mohli strávit plnohodnotný život a dožít se vysokého věku, je dobré kromě finanční přípravy podniknout i jisté kroky po zdravotní stránce.

Druhy gramotností:

Mediální gramotnost
Politická (volební) gramotnost
Finanční gramotnost
Penzijní gramotnost
Počítačová gramotnost
Zdravotní gramotnost

Výčet gramotností není konečný a časem budou jednotlivé druhy gramotností přibývat. Vybrali jsme nejdůležitější, o kterých si myslíme, že byste měli mít povědomí.

Mediální gramotnost

Poznáte fake news od pravdivé zprávy? Dáváte přednost konzumaci informací na dezinformačních webech anebo zprávy a informace čerpáte v prověřených zdrojích? Chodí vám řetězové e-maily? Tady všude využijete mediální gramotnost. Ta spočívá v ověřování informací a jejich zdrojů.

Snazší je konzumovat informace z prověřených zdrojů, jako je Česká televize, velké televizní stanice, velké zpravodajské weby, denní tisk anebo názorové časopisy. Odkazy na články, které se vám objevují na sociálních sítích, jsou ovlivněné vašimi preferencemi, bublinou, kam si vás algoritmy zařazují. Právě pnutí ve společnosti, kdy proti sobě stojí dva znesvářené tábory, jsou právě pastí algoritmů. Podsouvají vám informace, k nimž názorově a postojově tíhnete.

Tlak na objektivnost médií je pouze u televizních stanic, ty mají ze zákona danou povinnost objektivně informovat. Zbylé mediatypy (tisk, online, rádio) tuto povinnost nemají.

Politická (volební) gramotnost

Dokážete na pravolevé přímce zařadit ve správním pořadí politické strany a hnutí, které jsou aktuálně v poslanecké sněmovně? Rozhodujete se u voleb podle kampaně, sympatií chovaných k jednotlivým kandidátům a kandidátkám nebo programu daného politického uskupení? Ani s politickou (volební) gramotností neuděláte chybu, budete-li znát základy. Minimální politickou gramotnost prokážete tím, že chodíte pravidelně k volbám. Dokážete odlišit líbivé slogany a sliby.

Finanční gramotnost

Snadno, rychle a nenásilně zjistíte úroveň své finanční gramotnosti aktivním řešením úloh v článcích Umíte počítat a Umíte počítat 2. Obsahují osm praktických úloh z osobních a rodinných financí, na které nepotřebujete kalkulačku. Zvládnete-li většinu z nich, nejste na tom špatně, ale k dokonalé znalosti finanční gramotnosti máte daleko.

Na pomezí finanční a počítačové gramotnosti stojí phishingových útoků. Telefonáty nebo e-maily z banky vás budou vyzývat k zadání přístupových údajů do vašeho bankovního účtu. Novinkou je podvodné volání a nabízení zprostředkování nákupu kryptoměn. V médiích se objevují případy, kdy oběti byl do počítače nainstalován škodlivý software a po několikahodinovém telefonickém hovoru nebohá oběť přišla o vyšší stovky tisíc korun. Útočník vyluxoval oběti bankovní účet.

Penzijní gramotnost

Mít nebo nemít doplňkové penzijní spoření? Pro dlouhodobějšího návštěvníka nebo návštěvnici finančního serveru investia.cz je doplňkové penzijní spoření samozřejmostí. O tom netřeba sáhodlouze debatovat. O penzijní gramotnosti jsme se více rozepsali v samostatném článku.

Počítačová gramotnost

Zapnout a vypnout počítač dnes dovede drtivá většina ekonomicky aktivních lidí. Přesto počítačová gramotnost nespočívá jen v práci u počítače. Zasahuje do ní i mediální nebo finanční gramotnost. Umět rozeznat lákavé finanční nabídky nebo e-mailem se šířící lži. Stejně jako neklikat v e-mailu na podezřele vypadající odkazy nebo otevírat přílohy. I dokument jako je pdf nebo word mohou obsahovat škodlivý kód, malware.

Zdravotní gramotnost

Chodíte na preventivní prohlídky ke svému zubaři a praktickému lékaři? Nevyužíváte-li preventivních prohlídek, zbytečně se ochuzujete o prevenci a včasné řešení vážnějších chorob. Je mnohem snazší řešit začínající kazy nebo nemoci v jejich samotném počátku, než trhat zuby nebo chodit na chemoterapie (ano, i takové případy existují, kdy dotyční podcenili prevenci).

K zubnímu lékaři se doporučuje docházet dvakrát do roka, ideálně jednou za šest měsíců. K praktikovi jednou za dva roky. Nezbytnou podmínkou vyšetření ke kompletnímu vyšetření u praktického lékaře jsou krevní testy.