reklama

Neviditelní mezi námi

redakce dne 14. 07. 2023 - 00:00

Mezi deseti miliony Čechů a Češek žije desetina neviditelných. Řeč není o superhrdinech nýbrž o lidech, kteří se nachází v tíživé životní situaci. Pro většinový sociální systém nejsou na první pohled viditelní.

Mezi neviditelné patří senioři, samoživitelé, lidé pracující na černo, lidé bez práce, studenti nebo mladé rodiny. Do pasti se dostávají i lidé, kteří pomáhají ostatním, avšak oni mají co dělat, aby vyšli s příjmy a výdaji svých domácností.

Všechny uvedené skupiny lidí jsou na tom s penězi špatně. Spojuje je často nízká úroveň finanční gramotnosti, bídné hospodaření s penězi a přežívání od výplaty k výplatě, potažmo od důchodu k důchodu. Důležitým spojovníkem mezi nimi je rovněž nízká funkční gramotnost, která neviditelným snižuje vyznat se v pracovních smlouvách a formulářů veřejné správy.

Jak zlepšit svou situaci?

Zlepšení situace může být pro řadu neviditelných jednodušší než by sami čekali. Stačí využít možností štědrého sociálního státu a požádat o některou ze sociálních dávek. Požádat stát, když jste na tom špatně, by mělo být něco tak samozřejmého, jako když si zakládáte doplňkové penzijní spoření s cílem získat státní příspěvek a snížit si základ daně.

Kromě podpory ze strany státu je nutné zlepšit finanční a funkční gramotnost a zároveň zlegalizovat pracovní aktivity.

Šestero důležitých zásad

Oficiální pracovní poměr
Výplata patří na účet, ne do ruky
Příjmy a výdaje
Zbytné a zbytečné výdaje
Spořte si na penzi
Nebojte se požádat o pomoc

Oficiální pracovní poměr

Pracujete, ale nemáte pracovní poměr podložený písemnou pracovní smlouvou? Požadujte ji po svém zaměstnavateli. Nejlepší pracovní dohoda je na plný pracovní úvazek uzavřená na dobu neurčitou. Nabízenou dohodu o pracovním poměru neakceptujte, usilujte alespoň o dohodu o pracovní činnosti, ve které je automaticky ošetřené sociální a zdravotní pojištění a rovněž nárok na dovolenou.

Řádná pracovní smlouva má navíc další benefity, které nejsou na první pohled zřejmé. Tím nejvýraznějším je sociální pojištění, které za vás zaměstnavatele hradí státu. I když máte příjmy nízké, běží vám doba pojištění, což je pro lidi pracující na černo těžko dosažitelný benefit.

Výplata patří na účet, ne do ruky

Výplatu si nechte posílat na bankovní účet, nikoliv vyplácet hotově. Takřka všechny banky nabízí bezplatné účty. Peníze na účtu se vám rozkutálí pomaleji a navíc vám usnadní čas při dohledávání výdajů.

Příjmy a výdaje

Vedení domácího účetnictví není žádná věda. Stačí si zapisovat vaše příjmy a veškeré výdaje. Na konci měsíce sami uvidíte, kde jste zbytečně utráceli. Navíc po jediném měsíci se vám objeví některé z vašich zbytných a zbytečných výdajů.

Zbytné a zbytečné výdaje

Najít opravdu zbytné a zbytečné výdaje chce čas a trochu umu, ale jakmile se vám to podaří, ušetříte nemalé peníze.

Spořte si na penzi

Ač máte hluboko do kapsy, starobní důchod jednou dostihne i jinak mladého člověka. Sjednání doplňkového penzijního spoření nic nestojí, stejně jako případné příspěvky od zaměstnavatele. Ohlídejte si výši úložek, abyste z něho získali maximální možný státní příspěvek.

Nebojte se požádat o pomoc

Dostali jste se do potíží? Kromě státní správy lze využít řadu bezplatných poraden, které nabízí celou řadu pomoci - pro samoživitele, právní, daňové a finanční poradenství, až třeba po potravinové banky.

Informace pro článek byly čerpány z webu Neviditelni.org, za kterým stojí společnost Provident Financial.