Dividendy

Dividendy jsou pro akcionáře vyjádření podílu na zisku z držení akcií. Jde o jeden z nejlepších kapitalistických výdobytků, na kterém může každý benefitovat na úspěchu korporace. Dividendy se nejčastěji vyplácejí jednou ročně, v anglosaských zemích pak i čtvrtletně.

Zdanění dividend pro rok 2012

Přijali jste v loňském roce dividendy a potřebujete je zdanit? Na nahlášení potřebných informací prostřednictvím daňového přiznání na finanční úřad máte čas do 2. dubna, respektive do konce června. To v případě, že využíváte služeb daňového poradce.

Zisk na akcii vs dividenda

Přepočtený zisk na jednu akcii je klíčovým ukazatelem, jak si daná akciová společnost stojí. K tomu je k dividendové politice velice blízko. Jsou firmy, které akcionářům rozdělují většinu zisku, jiné naopak drží část hotovosti na účtech a akcionářům dávají jen tolik, aby si je nerozhněvali.

Výplata dividendy 2011: Fortuna, Telefónica O2 a VIG

Své hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2011 zveřejnily v průběhu letošního května tři společnosti, které jsou obchodovány na tuzemské burze. Každá ze společností působí v jiném oboru, ve kterých dosáhla určitého postavení. I přes zajímavé zhodnocení a výplaty dividend se držba akcií Fortuny, Telefonicy a VIG nehodí pro každého akcionáře.

Akcie a dividendy

Akcie jsou tradičním investičním nástrojem budování bohatství. Výplata dividendy je pak ziskem z jejich držení.

Co je to dividenda?

Výplata dividend, rozhodný den, ukazatel P/E, zdaňování dividend a další otázky si jistě položí nejeden začínající, ale i zkušenější investor. Abyste nemuseli zbytečně tápat, seznamte se s jednotlivými termíny, které se k dividendám, potažmo akciím vážou.

Přihlaste se k odběru novinek