Dividendy

Dividendy jsou pro akcionáře vyjádření podílu na zisku z držení akcií. Jde o jeden z nejlepších kapitalistických výdobytků, na kterém může každý benefitovat na úspěchu korporace. Dividendy se nejčastěji vyplácejí jednou ročně, v anglosaských zemích pak i čtvrtletně.

Zdanění dividend pro rok 2012

Přijali jste v loňském roce dividendy a potřebujete je zdanit? Na nahlášení potřebných informací prostřednictvím daňového přiznání na finanční úřad máte čas do 2. dubna, respektive do konce června. To v případě, že využíváte služeb daňového poradce.

Zisk na akcii vs dividenda

Přepočtený zisk na jednu akcii je klíčovým ukazatelem, jak si daná akciová společnost stojí. K tomu je k dividendové politice velice blízko. Jsou firmy, které akcionářům rozdělují většinu zisku, jiné naopak drží část hotovosti na účtech a akcionářům dávají jen tolik, aby si je nerozhněvali.

Výplata dividendy 2011: Fortuna, Telefónica O2 a VIG

Své hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2011 zveřejnily v průběhu letošního května tři společnosti, které jsou obchodovány na tuzemské burze. Každá ze společností působí v jiném oboru, ve kterých dosáhla určitého postavení. I přes zajímavé zhodnocení a výplaty dividend se držba akcií Fortuny, Telefonicy a VIG nehodí pro každého akcionáře.

Akcie a dividendy

Akcie jsou tradičním investičním nástrojem budování bohatství. Výplata dividendy je pak ziskem z jejich držení.

Co je to dividenda?

Výplata dividend, rozhodný den, ukazatel P/E, zdaňování dividend a další otázky si jistě položí nejeden začínající, ale i zkušenější investor. Abyste nemuseli zbytečně tápat, seznamte se s jednotlivými termíny, které se k dividendám, potažmo akciím vážou.

Přidejte si investia.cz na Facebook

Přihlaste se k odběru novinek

Nejčtenější články na investia.cz:

Když trhy míří dolů


Jak vydělat 1000 Kč denně


Čtvrtina lidí má úspory na půl roku


Odchod do starobního důchodu


Britské dělení společnosti má sedm tříd


Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod


Dotaz čtenáře: Nemám odpracované roky na důchod


Kdo je v Česku bohatý?


Kam pravidelně investovat 1000, 5000 a 10 000 korun?


Jak stanovit výši nájemného